​7 Gün 24 Saat Acil Veteriner Hizmeti :
0 312 256 3940 0 555 992 9499

Leishmaniosis Nedir? Nasıl Bulaşır?

LEİSHMANİOSİS

Leishmaniosis
Özellikle köpek ve insanlarda yaygın olarak görülebilen zoonotik ölümcül olabilen bulaşıcı protozoon bir hastalıktır
Etken vektör tatarcık sinekleriyle taşınır. Bu sebeple de akdeniz ikliminin hakim oduğu bölgelerde daha sık rastlanır. İnsanlara da bu vektör aracılığıyla bulaş sağlanır, köpeklerden direkt bulaş görülmez. Yine enfekte kanla yapılan kan transfüzyonu ve enfekte anneden uterus içi yavruya bulaşma da söz konusudur.
Köpeklerde kutanöz ve viseral form olmak üzere iki formda görülür. viseral form; egzersiz intoleransı, kilo kaybı, anoreksi, diyare, kusma, burun kanaması, lenfadenopati, böbrek yetmezliği, ateş, splenomegaliyle seyredebilirken kutanöz formda ise hiperkeratoz en belirgin bulgudur. 
Teşhisinde mikroskobik muayene, gecikmiş aşırı duyarlılık testleri, serolojik yöntemler ve moleküler biyolojik yöntemler kullanılmaktadır.
Hijyenik koşullara dikkat etme, düzenli paraziter uygulamalarının yapılması, düzenli hekim kontrolleri ve oźellikle riskli bölgelerde yaşayan veya seyahat eden köpeklerin sineklere karşı korunması önemlidir. Tedavi olarak medikal sağaltım, diyet programının düzenlenmesi, bağışıklık güçlendiriciler ve gerekirse kan transfüzyonu yöntemlerine başvurulabilir.